کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از روش های جوان سازی پوست است که امروزه در موارد بسیاری از آن استفاده می شود . این درمان اولین بار ۷۰ سال قبل در فرانسه برای درمان بیماری های عروقی استفاده شد . امروزه در آمریکای شمالی ، جنوبی و اروپا از کربوکسی تراپی برای زیبایی پوست استفاده می شود .

کربوکسی تراپی چیست؟

در این روش گاز co2 زیر پوست تزریق می شود . درواقع می توان گفت کربوکسی تراپی یک نوع مزوتراپی است که در آن به جای مایعات مزوتراپی گاز دی اکسید کربن تزریق می شود . حال شاید از خود بپرسید که تزریق گاز co2 چگونه می تواند موجب جوان سازی پوست شود ؟ می توان گفت هنگام ورود گاز دی اکسید کربن به بافت ، هموگلوبین به دلیل تمایل بیشتر به co2 ، اکسیژن را آزاد می کند و به دی اکسید کربن متصل می شود . این موضوع سبب تراکم بیشتر اکسیژن در بافت و افزایش جریان خون و بازسازی پوست  می شود .

جزئیات و نحوه دقیق انجام فرآیند کربوکسی تراپی به محل تحت درمان بستگی دارد اما می توان گفت کلیات انجام کربوکسی تراپی یکسان است . در کربوکسی تراپی از یک کپسول گاز دی اکسید کربن استفاده می شود . این کپسول با یک لوله پلاستیکی به یک دستگاه تنطیم کننده جریان متصل است . پزشک پوست با استفاده از این دستگاه میزان ورود گاز به بدن را با دقت بالایی کنترل می کند . دی اکسید کربن از کپسول به دستگاه تنظیم کننده و سپس لوله ی استریل وارد می شود .

در انتهای لوله استریل یک فیلتر تعبیه می شود . این فیلتر قادر است تمام ناخالصی های باقی مانده را جذب کند تا وارد بد نشوند . گاز از فیلتر عبور کرده و داخل یک سوزن بسیار ریز می شود . پزشک پوست با استفاده از این سوزن گاز دی اکسید کربن را به زیر پوست شما می فرستد .

کاربردهای کربوکسی تراپی

امروزه کربوکسی تراپی کاربرد های زیادی دارد و تقریبا برای تمامی نقاط بدن از جمله پلک ، صورت ، گردن ، پشت دست ها و پاها می توان از آن استفاده کرد . در ادامه چند مورد از مهم ترین کاربردهای آن را نام خواهیم برد :

  • رفع تیرگی دور چشم
  • کاهش سلولیت
  • برطرف کردن چروک های صورت و دورچشم
  • کاهش استریا (ترک های چاقی -لاغری)
  • جوان سازی پوست
  • رفع شل شدگی و افتادگی پوست
  • درمان آلوپسی و ریزش مو

عوارض کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی هیچ گونه عارضه جدی ندارد و تمام عوارض آن سطحی و گذرا است .در ادامه چند مورد از عوارض سطحی آن را نام خواهیم برد :

  • دردو قرمزی خفیف در محل تزریق
  • احساس گرما و صدای خش خش در پوست
  • کبودی

همان طور که گفته شد این عوارض همگی گذرا هستند و پس از چند ساعت تاچند روز از بین خواهند رفت. برای جلوگیری از پیش آمدن عارضه های دیگرتا ۴ ساعت بعد از درمان از رفتن به حمام و استخر خودداری کنید.

تعداد جلسات کربوکسی تراپی

تعداد جلسات مورد نیاز برای کربوکسی تراپی نسبت به نوع درمان متفاوت و متغیر است . به طور معمول کربوکسی تراپی برای نتیجه دادن به ۸ تا ۱۰ جلسه نیاز دارد و جلسات آن به فاصله  یک تا دو هفته انجام می شود . برای این که نتایج کربوکسی تراپی تا چند سال ثابت بماند باید حتما سالی یک نوبت آن را تکرار کنید . اگر مایلید برای درمان سلولیت از کربوکسی تراپی استفاده کنید باید حتما ۶ تا ۱۰ جلسه به فاصله یک تا دو هفته از این روش درمانی استفاده کنید . برای درمان استرچ مارک و چین و چروک پوست به ۴ تا ۱۲ جلسه نیاز است که این جلسات به فاصله یک هفته انجام می شود .

درمان کبودی زیر چشم با کربوکسی تراپی

از دلایل عمده سیاهی زیر چشم پر خون شدن خون مویرگی است . در حالت عادی اشک باید از پلک به داخل بینی تخلیه شود . اگر اشک به دلایلی مانند آلرژی فصلی ، شکستگی قبلی بینی به خوبی عمل نکند و سرعت جریان خون در پلک پایین کند شود اکسیژن رسانیی مختل می شود و پلک پایین کبود می شود .

کربوکسی تراپی می تواند شبکه مویرگ پلک پایین را بهبود دهد و با افزایش لایه کلاژن پوست را جوان تر کند . با تزریق مقدار کمی از گاز دی اکسید کربن به مناطق آسیب دیده ، جریان خون افزایش می یابد و شبکه مویرگی تقویت می شود . در نهایت رنگ تیره زیر چشم به صورتی تبدیل می شود که تا ۶ ماه ماندگاری دارد .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button