لیزر موهای زائد با کمترین عوارض جانبی

لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد اصفهان امروزه یکی از پرطرفدارترین خدمات زیبایی در بین مردم اصفهان است . برای انتخاب مطب لیزر موهای زائد بدن باید دقت زیادی داشته باشید زیرا نداشتن تجربه و تخصص کافی باعث می شود فرد از لیزر به نتیجه مطلوب نرسد و دچار عوارضی مانند سوختگی پوست شود . اگر به دنبال مرکزی معتبر برای لیزر موهای زائد بدن خود هستید دکتر مهریار زرین جویی یکی از پزشکان با تجربه در این زمینه می باشد  .

درمیان روش های دفع موهای زائد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم لیزر یک روش بی خطر و مؤثر است و می تواند نتایج بهینه ای را بر جای بگذارد . اگر به دنبال داشتن ظاهری زیبا و احساسی بهتر هستید لیزر موهای زائد بهترین انتخاب است . از لیزر می توان برای قسمت های مختلفی از جمله : صورت ، خط ریش ، چانه ، دست ، پا ، بیکینی و زیر بغل استفاده کرد .

لیزر موهای زائد امروزه  یکی از پرطرفدارترین روش ها برای دفع موهای زائد است . به طور کلی برای خلاص شدن از موهای زائد سه روش وجود دارد :۱- الکترولیز ۲- لیزر ۳- دارو . باید ها و نباید های بسیاری در مورد لیزر موهای زائد وجود دارد که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد .

لیزر موهای زائد بدن

از لیزر می توان برای از بین بردن موهای زائد بدن از جمله دست ، پا ، بازو ، زیر بغل استفاده کرد . دستگاه های زیادی برای این کار وجود دارند که از دقت بسیار بالایی برخورداند . هر پالس از لیزر در کمتر از یک ثانیه عمل کرده و در یک لحظه می تواند مقدار زیادی از موهای زائد را ازبین ببرد .

پزشکان انجمن پوست آمریکا بر این باورند که با لیزر نمی توان همه موهای زائد بدن را از بین برد زیرا ممکن است برخی از آن ها مقاومت نشان دهند و یا مجدد رشد کنند . دفع موهای زائد بدن با لیزر حتی اگر در ایده آل ترین شرایط هم انجام شود امکان بازگشت ۲۰ تا ۳۰ درصد موهای لیزر شده وجود دارد . از اثراتی که لیزر بر موهای زائد بدن می گذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کاهش سرعت رشد مو
 • کاهش تعداد موها
 • کم رنگ تر شدن موها
 • نازک شدن مو ها

انتخاب لیزر مناسب برای دفع موهای زائد

بسیاری  از افرادی که تصمیم به لیزرموهای زائد بدن خود دارند نمی دانند چگونه مناسب ترین لیزر را انتخاب کنند . همان طور که اشاره شد دقت در انتخاب دستگاه لیزر اهمیت زیادی دارد زیرا اگر اشتباهی به مراکزی مراجعه کنید که دستگاه لیزر خوبی ندارند یا از آى پى ال نامناسب استفاده می کنند موهای زائد شما بعد از چندماه دوباره باز می گردد و پول شما هدر می رود .

قبل از مراجعه به مطب مورد نظر برای انجام لیزر حتما از نوع و کیفیت دستگاه لیزری که استفاده می کند اطمینان حاصل کنید . درحال حاضر یکی از بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد ، لیزر الکساندرایت Gentlelase است که با کمترین تعداد جلسات درمانى (بطورمیانگین ۵-۳ جلسه) و اثر بخشى بهتر و درد کمتر، نسبت به لیزرهاى دیگر؛ توانایی از بین بردن انواع موهاى زائد و حتى موهاى زیرپوستى را دارد.

اگر کسب اطلاعات لازم در مورد نوع و مدل و کمپانى سازنده دستگاه لیزر، برایتان مقدور نبود، ساده ترین و مطمئن ترین راه، تست لیزر روى قسمتى از پوستتان است.

 مکانیسم عمل لیزر موهای زائد

اصل کلی لیزر مو، گرماکافت نوری انتخابی (SPTL) است که تطبیق طول‌ موج معینی از نور و طول ‌مدت پالس به منظور حصول اثر بهینه بر روی بافت هدف با حداقل اثر روی بافت مجاور است. لیزرها ممکن است منجر به آسیب محلی به وسیله حرارت‌ دهی انتخابی ماده هدف انتخابی (ملانین) در قسمتی شوند که منجر به رشد مو می‌شود (فولیکل) و در همین حال بقیه‌ ی پوست را حرارت نمی‌دهند.

نور به وسیله اجسام تاریک جذب می‌شود از این رو انرژی لیزر ممکن است به وسیله‌ی ماده‌ ی تیره‌ی موجود در پوست جذب شود که با سرعت و شدت خیلی بیشتری می‌باشد. این ماده هدف تیره یا کروموفور ممکن است به صورت طبیعی وجود داشته باشد یا اینکه به صورت مصنوعی ایجاد شود.

دفع موهای زائد بدن

ملانین به عنوان کروموفور اصلی برای لیزرهای مو موجود در بازار در نظر گرفته می‌شود.با لیزر، تنها موی سیاه یا قهوه‌ای را می‌توان از بین برد. لیزر با موی خشن تیره بهترین عملکرد را دارد. پوست روشن و موی تیره یک ترکیب ایده‌آل و موثر می‌باشد و بهترین نتیجه را تولید می کند .

بسیاری از بیماران رشد مجدد کامل مو را در قسمت‌های لیزر شده خود سال‌ها پس از درمان تجربه می‌کنند. این امر بدین معناست : با وجود اینکه لیزر مو با این دستگاه‌ها به طور دائمی مجموع تعداد موهای بدن را کاهش می‌دهد با این حال آنها منجر به از بین بردن دائمی تمامی موهای بدن  نمی‌شوند.

لیزر مو به خاطر سرعت و اثربخشی خود محبوب شده است هرچند که میزانی اثربخشی وابسته به مهارت و تخصص اپراتور لیزر و انتخاب و موجودیت تکنولوژی‌های مختلف لیزر بکار رفته برای این عمل می‌باشد.

چگونه فرق لیزر الکساندرایت کندلا اصل و تقلبی را تشخیص دهیم؟

البته تنها موضوع در موفقیت لیزرموهای زائددستگاه نیست . نام یک دستگاه صرفا نمی تواند ضامن جواب دهی و عدم آسیب پوست باشد . پزشک پوست و صدها مؤلفه دیگر نیز در موفقیت آمیز بودن روند لیزرموهای زائد تأثیر گذار هستند . بسیاری از افراد از ما می پرسند چگونه می توان دستگاه تقلبی و اصل را تشخیص داد .

باید بگویم این تقلبی یا اصل بودن دستگاه به سادگی قابل تشخیص نیست و گاهی اوقات پزشکان حرفه ای نیز نمی توانند این موضوع را تشخیص دهند زیرا علاوه بر دستگاه های تقلبی، دستگاه های اصل که در کشورهای دیگر زمان زیادی کار کرده اند توسط افرادی خریداری، و با یک سرویس جزئی مجددا وارد کار می شوند.

علت متفاوت بودن قیمت لیزر الکساندرایت

در حال حاضر در سیستم های درمانی ایران از برندهای آسیای شرقی ( چین و کره و…) تا برندهای اروپایی (ایتالیایی) و نیز برندهای امریکایی لیزر “الکساندرایت” موجود می باشد. به همین دلیل با توجه به نوع دستگاه و کشور سازنده آن قیمت ها متفاوت است.

صرفا استفاده از یک دستگاه خوب نمی تواند ضامن جوابگویی و یا عدم عارضه برای شما باشد. اگر دستگاه جنتل مکس پرو با تنظیمات صحیح استفاده نشود، می تواند سبب سوختگی پوست شود.

 لوازم مصرفی یکی از مولفه هایی است که در قیمت لیزر موهای زائد موثر می باشد.

لوازم مصرفی شامل چند بخش می شود. بخش لوازم مصرفی اختصاصی لیزر که به طور مثال شامل لنزها، گاز مصرفی و… می باشد. با توجه به وضعیت دلار، قیمت لوازم مصرفی، طی سال ۹۷ تا  ۹۸ تقریبا سه برابر شده است. جالب تر اینکه تفاوت قیمت لوازم اصل دستگاه با لوازم مصرفی فیک و چینی گاهی بین ۵ تا ۱۰ برابر است.

یکی از لوازم پرمصرف دستگاه های کندلا window می باشد. این لایه آخرین لایه ای است که اشعه لیزر از آن عبور می کند. window جز لوازم پرمصرف محسوب می شود چرا که به علت ایجاد آلودگی های غیر قابل شست و شو، باید تعویض شود.

جالب است که بدانید قیمت این قطعه در سال ۹۷، ۶۰ هزار تومان بود. اما حالا حدود ۱۹۰ هزار تومان قیمت دارد این در حالی است که نمونه فیک آن تقریبا بدون تغییر قیمت نسبت به سال قبل، چیزی در حدود ۳۰-۴۰ هزار تومان می باشد.

لیزرموهای زائد

نکات قبل و بعد از لیزر موهای زائد

قبل یا بعد از لیزر حتما به نکات زیر توجه داشته باشید :

 1. توصیه می شود قبل از انجام لیزر به مدت ۴ تا ۶ هفته در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و یا اگر برنزه کرده اید صبر کنید تا تأثیر آن از روی پوستتان برود . انجام لیزر در این مدت ممکن است موجب تاول یا سوختگی پوستی شود .  هم چنین تا یک ماه و نیم پس از انجام لیزر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید .
 2. تا یک ساعت پس از انجام لیزر از انجام تمرینات ورزشی سنگین خودداری کنید .
 3. تا ۲۴ ساعت پس از انجام لیزر به هیچ عنوان در محل لیزر از مواد شوینده استفاده نکنید .
 4. از دست کاری قسمت لیزر شده خودداری کنید .
 5. تا یک ماه قبل از لیزر نباید موهای خود را با روش هایی مانند اپیلاسیون یا موم انداختن از ریشه بکنید .
 6. آن قسمت از پوست که قرار است لیزر شود باید فاقد هرگونه مواد آرایشی باشد .
 7. برای پیشگیری از سوزش ، خارش ، قرمزی و التهاب تا دو روز بعد از لیزر از انواع پماد ها ، کرم های ضد التهابی و ترمیمی استفاده کنید .

مزایای لیزر موهای زائد بدن

 1. هیچ گونه عارضه جانبی ندارد (تغییر رنگدانه و ایجاد زخم به ندرت اتفاق می افتد )
 2. انجام لیزر موهای زائد با دستگاه های پیشرفته هیچ گونه دردی ندارد
 3. اثر بخشی سریع(به سرعت می توان مناطق وسیعی را درمان نمود)
 4. بعد از انجام لیزر موهای زائد می توانید به فعالیت های خود ادامه دهید

عوارض لیزر موهای زائد

در حالت کلی لیزر هیچ گونه عوارض خاصی ندارد البته این که در هنگام لیزر بسته به نوع دستگاه ، شدت لیزر و حساسیت پوستتان احساس درد کنید طبیعی است . اگر از درد می ترسید و می خواهید هیچ گونه دردی احساس نکنید می توانید از کرم های بی حسی استفاده کنید البته چون درد آن خارج از آستانه تحمل نیست استفاده از این کرم ها توصیه نمی شود .

لیزرموهای زائد

بعد از انجام لیزر ممکن است پوستتان حساس یا قرمز شود که طبیعی است بنابراین نگران نباشید . با استفاده از کرم ها و پماد های کاهش دهنده التهاب درمدت چند دقیقه تا چند ساعت این قرمزی فروکش خواهد کرد . اگر لیزر را توسط فردی پزشک انجام ندهید ممکن است دچار عارضه هایی مانند زخم ، لک و تاول بشوید . اگر درجه مناسبی از لیزر برای پوست شما انتخاب نشود ممکن است دچار سوختگی پوست یا لکه های قهوه ای شوید .

چه افرادی نمی توانند از لیزر برای دفع موهای زائد بدن خود استفاده کنند ؟

همه افراد نمی توانند از لیزر برای دفع موهای زائد بدن خود استفاده کنند و ممکن است لیزر برای آن ها عارضه جانبی داشته باشد به طور مثال افرادی که به بیماری لوپوس مبتلا هستند نور لیزر باعث تشدید بیماری شان می شود .  افراد مبتلا به پورفیری هم باید استفاده از لیزر را برای همیشه فراموش کنند .

اگر در قلب خود باتری کار گذاشته اید قبل از انجام لیزر حتما پزشک پوست خود را در جریان بگذارید زیرا معمولا این افراد نمی توانند از لیزر موهای زائد استفاده کنند .در حالت کلی اگر از داروهایی استفاده می کنید که پوست را نسبت به نور حساس می کند تا مدتی دور لیزر کردن را خط بکشید .

مهم ترین داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می کنند عبارتند از : مسکن ها یا داروهای ضد التهاب غیر کورتونی ، کوتریموکسازول ، داروهای دیابت ، کینین و کنیدین،برخی تتراسایکلین ها، آمیودارون، پیروکسیکام، سولفونامیدها، سولفونیل اوره ها، داروهای ضدبارداری خوراکی و ایزوترتینوئین

انجام لیزر در دوران شیردهی کاملا بدون خطر و ضرراست و تا کنون هیچ منبع علمی ثابت نکرده است که لیزر موهای زائد برای مادر و جنین خطر دارد اما از آنجایی که در دوران بارداری و شیردهی باید از هر گونه عمل غیرضروری پرهیز کرد به همین دلیل پزشکان لیزر موهای زائد را برای خانم های باردار توصیه نمی کنند.

انجام لیزر برای کودکان تا بعد از سن بلوغ به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا موهای بدن کودکان نازک است و انجام لیزر این موها را نازک ترمی کند .

همه ما با لیزر کردن موهای زائد بدن مان احساس خوب و دلنشینی پیدا می کنیم اما باید فراموش نکنیم لیزر کردن عوارضی نیز دارند که یکی از مهمترین این عوارض آسیب به چشم هاست بنابراین لازم است حتما از عینک های مخصوص برای لیزر کردن که پزشک به شما می دهد استفاده کنید و اگر پزشکتان فراموش کرد که به شما عینک دهد خودتان از او درخواست عینک کنید.

در پاسخ به این سوال که آیا رنگ پوست می تواند معیار مهمی برای لیزر درمانی باشد باید گفت بله، افرادی که دارای پوست تیره تری هستند یا از سولاریوم استفاده می کنند امکان سوختگی و یا آسیب های پوستی آن ها با لیزر بیشتر است .

اگر پوست تیره دارید از لیزر کردن موهای زائد خود به شدت بپرهیزید و حتما با پزشک پزشک پوست خود مشورت نمایید . لیزر موهای زائد برای این افراد و توسط افرادی که تخصص کافی در این زمینه ندارند چیزی به جز سوختگی را به همراه نخواهد داشت و باعث ایجاد لک پوستی می شود که گاهی اوقات تا آخر عمر باقی می ماند .

قیمت لیزر موهای زائد

دفع موهای زائد با لیزر در مراکز مختلف قیمت متفاوتی دارد و نمی توان قیمت ثابتی برای آن مشخص کرد . لیزر موهای زائد را حتما در مرکزی معتبر انجام دهید و فریب تبلیغات لیزر موهای زائد با قیمت پایین تر از مطب که یک سری آرایشگاه ها برای جلب مشتری به کار می برند را نخورید . انجام لیزر در این مراکز علاوه براین که سلامت شما را ممکن است به خطر بیندازد از لحاظ مالی هم در واقع به صرفه نخواهد بود زیرا این آرایشگاه ها برای کسب سود بیشتر میزان انرژی را کمتر از حالت عادی در نظر می گیرند تا فرد به جلسه های بیشتری احتیاج پیدا کند .

دکتر مهریار زرین جویی پزشک پوست در اصفهان است که در زمینه لیزر موهای زائد نیز تجربه دارد و قادر است موهای زائد بدن شما را بدون هیچ گونه عارضه جانبی دفع کند .

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست
Call Now Button